Wydarzenia

Historie prawdziwe

Żywy dawca nerki

I Ty możesz zostać żywym dawcą nerki

○ Procedura kwalifikacji żywego dawcy
○ Badania kwalifikacyjne
○ Diagnostyka obrazowa
○ Zabieg pobrania nerki od dawcy
○ Znieczulenie do zabiegu
○ Program opieki nad dawcą
○ Aspekty psychologiczne

Żywi dawcy na świecie

Kandydatem do donacji nerki może zostać osoba po 18 roku życia, zarówno która jest członkiem rodziny osoby z niewydolnością nerek (np. rodzice, dzieci, dziadkowie), jak i osoby, które mają silny związek emocjonalny z biorcą (przyjaciel, konkubent) - w takich przypadkach może być wymagana zgoda sądu na pobranie nerki.

Program Wymiany Nerek Między Parami

Pierwszy w Polsce tzw. przeszczep krzyżowy nerek od żywych dawców niespokrewnionych przeprowadzili specjaliści Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Żywy dawca nerki w aspekcie religii i etyki

Rozpatrując moralno-etyczną stronę donacji narządów warto odnieść się do słów św. Jana Pawła II: Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej, decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru innego człowieka. Na tym właśnie polega szlachetność tego czynu, który jest autentycznym aktem miłości.

PSOD

Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów


The Polish Society For Organ Donation (Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów) jest stowarzyszeniem powołanym do życia podczas International Organ Donation Conference 4 czerwca 2016 roku w Rynie z inicjatywy Prof. Artura Kwiatkowskiego oraz Dr. Rafała Kieszka, chirurgów transplantologów z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Instytutu Transplantologii WUM.

Celem PSOD jest połączenie i integrowanie środowiska związanego z donacją narządów. W zamierzeniu Towarzystwo ma zrzeszać w szczególności lekarzy transplantologów, chirurgów, anestezjologów, nefrologów, neurochirurgów, koordynatorów transplantacyjnych, psychologów klinicznych, ale też wszystkich innych, w celu podejmowania wspólnych, wielokierunkowych i możliwie najefektywniejszych działań na rzecz rozwoju idei dawstwa narządów.

Obejrzyj

Dwie pary wymieniły się ze sobą nerkamit

Przemysław Mulkityn nie mógł oddać nerki swojej partnerce z powodu niezgodności immunologicznej. Z pomocą przyszło małżeństwo Jacka i Justyny Fiuków z Warszawy. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: prof. Artur Kwiatkowski z Katedry Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Klinicznego Szpitala Dzieciątka Jezus, biorca nerki Alina Shade, dawca nerki Przemysław Mulkityn, dawca nerki Jacek Fiuk oraz biorca nerki Justyna Fiuk. To pierwszy w Polsce przeszczep krzyżowy. Czy będą kolejne?

"Lekarze" dla transplantologii

W Polsce przeszczepy nerek od żywych dawców są, niestety, niezwykle rzadkie podczas gdy np. w USA stanowią 45% a w Japonii wykonuje się już tylko takie przeszczepy nerek. Dlaczego taki przeszczep jest lepszy i w jaki sposób, na rzecz promocji tej metody, zaangażował się zespół serialu "Lekarze"? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy wybitnego transplantologa prof. dr. hab. n. med. Artura Kwiatkowskiego i aktora, Wojciecha Mecwaldowskiego.